Dopisy Senátu – dokumenty Setkání dobré vůle

Občanská iniciativa Setkání dobré vůle: dopisy Senátu ČR

Jako spoluorganizátoři události „Ať mír dál zůstává s touto krajinou – Modlitba pro Martu 26 let poté“, pořádané občanskou iniciativou Setkání dobré vůle dne 22. listopadu 2015, a to s cílem podpořit ústavní hodnoty, zveřejňujeme níže připravené varianty dopisu, které mohou být použity k vyplnění a zaslání své senátorce / svému senátorovi. Jsou poskytovány i v editovatelném formátu.

Poskytnutím prostoru pro dopisy pro senátorky/senátory v rámci akce iniciativy Setkání dobré vůle nechceme tuto událost politizovat nebo adresovat pouze oponentům prezidenta Zemana. I jeho příznivci jistě ctí Ústavu a mají zájem na tom, aby se všichni představitelé naší země řídili naším ústavním pořádkem.

Dopis pro Senát / varianty v PDF:

http://www.podhradi.org/senat/Dopis_Senatu_Rozprava.pdf

http://www.podhradi.org/senat/Dopis_Senatu_Zaloba.pdf

Dopis pro Senát / varianty v DOC:

http://www.podhradi.org/senat/Dopis_Senatu_Rozprava.doc

http://www.podhradi.org/senat/Dopis_Senatu_Zaloba.doc

 

Svoje dopisy směřujte na adresu Senátu ČR: Valdštejnské náměstí 17/4, Praha 1, 118 01

Svého konkrétního zástupce najdete v seznamu na Senat.cz:
http://www.senat.cz/senatori/index.php?lng=cz&ke_dni=22.11.2015&O=10&par_2=2

6 Comments

 1. Vážená paní pane senátore, pane Mgr. Jiří Dienstbiere,

  obracím se na Vás jako na svého zástupce v horní komoře parlamentu se žádostí, abyste v Senátu inicioval rozpravu o chování prezidenta republiky Miloše Zemana dne 17. 11. 2015 v Praze na Albertově, případně podání ústavní žaloby na něj.

  Prezident v tento den vystoupil s projevem na demonstraci, kterou na podporu jeho názorů svolalo hnutí Blok proti islámu. To je obecně považováno i orgány k tomu kompetentními označováno jako extremistické hnutí, rozdmýchávající islamofobní a xenofobní nálady (BIS, odbor bezpečnostní politiky MV), a které dokonce se i svým názvem hlásí k protiústavním myšlenkám, neboť již samotný název hnutí je v přímém rozporu s článkem 15, prvního oddílu Listiny základních práv a svobod:
  ,,Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Každý má právo změnit své náboženství nebo víru anebo být bez náboženského vyznání…“ Ještě razantněji pak zní výroky na adresu muslimů, vyjadřované na webových stránkách i různých shromážděních a projevech představitelů tohoto hnutí, až příliš zřetelně připomínající projevy fašistů před několika desítkami let.

  Miloš Zeman se proti islamofobním projevům nijak nevymezil. Svou účastí na shromáždění, na které byl znemožněn přístup studentům, naopak toto hnutí legitimizoval a podpořil je. Aktivně vyjádřil porozumění představitelům hnutí jako těm, kteří jsou samostatně myslícími lidmi: „My, kteří jsme se zde sešli, se snažíme myslet samostatně,” a dále jejich projevům, které vzbuzují podezření, zda jimi není naplňována podstata trestných činů (podle § 355 hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, § 356, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod nebo § 357, šíření poplašné zprávy, trestního zákoníku), i slovy „Opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo nadávkami jako je extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté, nebo fašisté”.

  Dále rozvinul ve vlastním projevu:
  ,,Náš národ není xenofobní, v tomto národě, v této zemi, žije více než půl milionu cizinců a dokáží najít soužití s naší kulturou, jsou přijímáni přátelsky a nejsou s nimi žádné problémy, naopak naší společnosti prospívají. Ale jejich kultura je plně slučitelná s evropskými hodnotami. Není to kultura vrahů a není to kultura náboženské nenávisti…“

  V těchto větách, které se týkají současné migrační vlny, osočuje skupinu lidí (tedy současné migranty) a obviňuje ji z vražedných postojů a náboženské nenávisti. Tímto aplikuje princip kolektivní viny, a co hůře, nabádá k jeho přijetí občany České republiky. Tímto výrokem současně porušuje pro skupinu lidí obecné právo, definované v Listině základních práv a svobod v článku 10:
  „Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.“

  Toto počínání Miloše Zemana – jeho výroky i jeho činy – jsou někdy na hraně, někdy daleko za hranicí ústavnosti. Společné vystoupení a zpěv hymny na jednom pódiu s Blokem proti islámu vzájemnou podporu MZ a hnutí Blok proti islámu, které zřetelně vystupuje proti již zmíněným ústavním právům, ostudně završilo.

  Obracím se tedy na Vás, svého zástupce, abyste za mne chránil ústavní práva, která Miloš Zeman tímto napadá a vytváří precedens, který není možné akceptovat.

  Věřím, že si všichni uvědomujeme, že i když korekce chování Miloše Zemana není bez použití právních nástrojů možná, současně není již možné mlčet a akceptovat projevy arogance a neúcty jak vůči Ústavě České republiky.

  Senát by měl dle mého názoru jasně deklarovat, že ústavní práva a status Listiny základních práv a svobod jsou závazná pro všechny a nikdo – tím méně prezident – jej nesmí zpochybňovat.

  Odpovědností každého občana je bránit svá práva i ústavní systém a demokracii (demokratický právní řád země) a proto Vás žádám, abyste tak mým jménem v Senátu učinil.

  S pozdravem Jiří Suchý

  Reply
  • Dobrý den pane Suchý, moc děkuji za to, že jste tak rychle reagoval, jen prosím, tento dopis je potřeba poslat přes portál http://napistejim.cz/, nebo poštou, na adresu Senátu Valdštejnské náměstí 17/4, Praha 1, 118 01, protože tady to jde zase zpět nám, autorům a nikoli panu Diensbierovi. Moc děkuji Petra Kubcová

   Reply
  • Děkujeme, aktualizováno!

   Reply
 2. Už jsem poslal podepsaný dopis emailem sen. Grulichovi…

  Reply
 3. Dobrý den,chci se zeptat,u toho dopisu by asi bylo dobré uvést i datum, ne? A jinak k té adrese: do hlavičky mám napsat v mém případě Senát ČR, k rukám Miroslava Antla nebo postačí Senát ČR? A dál samozřejmě budu pokračovat tou adresou. Díky

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Prezident proti Ústavě - napišme senátorům - Iniciativa OPEN DOORS - […] zněním dopisu Michala Majznera nebo použít varianty zveřejněné na stránce www.podhradi.org. Dopisy svému senátorovi adresujte na: Senát Parlamentu ČR, Valdštejnské …

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>